Parmigiano Reggiano Online- 10lb cut ($14.50/pound)
Get the most bang for your buck with the ten pound cut. This is a great option for larger families that eat a lot of Parmigiano Reggiano, or for a group of friends to buy together and share.
Our real parmesan cheese cuts are imported directly from Italian producers in the mountains of Reggio Emilia. Parmigiano Reggiano made in the mountains is known for its more nuanced flavor and color profile when compared to Parmigiano Reggiano sourced from the valleys of the production area. The difference comes from the diet the cows are fed which, in the mountains, includes mountain flowers and herbs.
Why Buy Parmigiano Reggiano On line?
Our imported parmesan cheese comes directly from certified Italian producers in Reggio Emilia to our headquarters in the Southeast, which means our customers get the freshest, highest-quality cheese at a price not impacted by the cost of middlemen or a brick and mortar storefront.
No more driving across town to the store just to buy cheese. We ship every piece for free, in packages insulated with thermal wrap and ice packs, to ensure your order will arrive at your home or business in its best condition.
Parmigiano Reggiano Wholesale
The 10lb cut is a really popular option for restaurants, caterers, or for special occasion planners focused on weddings, birthdays, or corporate events in need of a luxury appetizer that guests will love. Parmigiano Reggiano wholesale clients receive discounted prices, early access to new products, and custom importing opportunities. Need a commercial cheese slicer or training on how to best cut and store real parmesan cheese? We have that too.
About Parmigiano Reggiano
Real parmesan cheese, certified Parmigiano Reggiano, is known for its distinctive taste and exquisite aroma and texture. This DOP cheese is made with only three simple ingredients: cow's milk, salt, and rennet. The cheese making process is subject to strict monitoring and testing before it can be called Parmigiano Reggiano, and its makers use artisanal methods they have perfect over almost 1,000 years.
Note: We do not use preservatives or artificial ingredients in our products, which means they are not shelf stable. Please refrigerate your cheese as soon as possible upon receiving it.
- Regular price
- $145.00 USD
- Unit price
- per